کدخبر: 58

بغداد برای انتقال گاز ترکمنستان با تهران مذاکره می کند

تهاتر گاز ایران با نفت سیاه عراق

به گفته وزیر برق عراق، بغداد با تهران برای استفاده از خطوط ایران برای انتقال گاز ترکمنستان مذاکره می کند و تهران نیز در حال بررسی این موضوع است. ضمن اینکه همه بدهی های گاز به ایران پرداخت شده و در حساب اختصاصی در بانک تجارت عراق قرار دارد اما به دلیل تحریم های بین المللی، فرآیند پرداخت تکمیل نشده و اکنون گاز ایران با نفت سیاه عراق تهاتر می شود.

تهاتر گاز ایران با نفت سیاه عراق

به گزارش پترو رویداد به نقل از میدل ایست نیوز، زیاد علی فاضل، وزیر برق عراق گفت: میزان تولید برق در این کشور به ۲۱ هزار مگاوات رسیده است و این وزارتخانه قصد دارد این میزان را به ۲۷ هزار و سپس ۲۸ هزار مگاوات افزایش دهد.

وی افزود: وزارت برق عراق، قراردادهایی با ۲ شرکت جنرال الکتریک و زیمنس برای بهبود وضعیت برق امضا کرده که در تابستان و از ماه مه نتیجه خواهد داد.

 

* واردات گاز از ترکمنستان

وزیر برق عراق با اشاره به اینکه ۶ هزار مگاوات برق عراق با استفاده از گاز وارداتی تولید می شود، بیان کرد که با تکمیل پروژه های سرمایه گذاری در میادین گاز و بهره برداری از گاز مشعل ممکن است تا ۳ سال آینده وابستگی به گاز وارداتی کاهش یابد.

گاز ترکمنستان

فاضل با اشاره به امضای توافقنامه با ترکمنستان برای واردات ۲۰ میلیون متر مکعب گاز، گفت که تنها مشکل عدم وجود خطوط انتقال گاز از ترکمنستان به عراق است.

وی توضیح داد: عراق با ایران برای استفاده از خطوط انتقال آن مذاکره می کند و تهران نیز در حال بررسی این موضوع است و در صورت موافقت می توان در تابستان از گاز ترکمنستان استفاده کرد.

وزیر برق عراق گفت: توافق با ایران که سال هاست در حال اجراست، تامین ۵۱ میلیون متر مکعب گاز در روز است و در صورت کاهش واردات گاز از ایران نیز می توان از ۲۰ میلیون متر مکعب از ترکمنستان استفاده کرد.

 

* بدهی های گاز به ایران را پرداخت شده

وزارت برق عراق همه بدهی های گاز به ایران را پرداخت کرده و در حساب اختصاصی در بانک تجارت عراق قرار داده اما به دلیل تحریم های بین المللی، فرآیند پرداخت تکمیل نشده و اکنون گاز ایران با نفت سیاه عراق تهاتر می شود.

 

وزیر برق عراق با عنوان کردن مطالب فوق ادامه داد: ایران میزان صادرات گاز را در زمستان و در دو ماه اخیر به دلیل سرما در کشور، نیاز داخلی و عملیات نگهداری کاهش داد.

فاضل درخصوص واردات گاز از قطر توضیح داد که مذاکرات عراق با قطر برای واردات گاز مایع ادامه دارد و این گاز از طریق کشتی منتقل می شود و نیازمند یک سکو یا اسکله خاص است که محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، دستور ساخت آن را داده است و پس از ۲ سال پایان ساخت آن عراق می تواند از قطر یا هر کشور دیگری گاز وارد کند.

وی با اشاره به واردات ۶۰۰ مگاوات برق از ایران و تامین بخشی از برق عراق توسط اقلیم کردستان، گفت که اتصال شبکه برق با اردن اجرایی شده و برق شهرستان الرطبه تامین می شود و اتصال برق با کشورهای شورای همکاری از سوی کویت نیز اواخر سال ۲۰۲۴ عملی خواهد شد و ۵۰۰ مگاوات برق را تامین خواهد کرد.

فاضل درباره اتصال برق با عربستان نیز گفت: این اتصال پس از حدود دو یا سه سال پس از تکمیل توافقنامه اجرایی خواهد شد.

 

 

ارسال نظر