کدخبر: 141

تابستان و تاثیراتش بر قیمت نفت

قیمت نفت در ابتدای معاملات در آخرین روزهای هفته بازار آسیا تحت تاثیر انتظارات برای تمدید محدودیت عرضه داوطلبانه تولیدکنندگان اوپک‌پلاس و افزایش مصرف سوخت در فصل تعطیلات تابستانی افزایش یافت.

تابستان و تاثیراتش بر قیمت نفت

به گزارش پترو رویداد، قیمت نفت در ابتدای معاملات آخر هفته بازار آسیا تحت تاثیر انتظارات برای تمدید محدودیت عرضه داوطلبانه تولیدکنندگان اوپک‌پلاس و افزایش مصرف سوخت در فصل تعطیلات تابستانی افزایش یافت.

 

براساس گزارش رویترز، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئیه با ۱۵ سنت معادل ۲/۰‌درصد افزایش به ۸۴ دلار و ۳۷ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست‌تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ژوئیه با ۲۵‌سنت معادل ۳/۰درصد به ۸۰دلار و هشت سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص در معاملات روز سه‌شنبه، بیش از یک درصد افزایش داشتند.

 

معامله‌گران و تحلیلگران انتظار دارند اوپک و متحدانش شامل روسیه به محدودیت عرضه ۲/۲میلیون بشکه در روز در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ ادامه دهند.

 

سوگاندها ساچدوا موسس شرکت تحقیقاتی «اس‌اس ولث استریت» در این‌باره گفت: این انتظار که اوپک‌پلاس مدت اجرای محدودیت عرضه خود را تمدید خواهد کرد، خوش‌بینی به بازار تزریق کرد و این اقدام به عنوان یک تلاش متمرکز برای تثبیت قیمت نفت و متوازن کردن بازار نفت جهانی دیده می‌شود. به علاوه با آغاز فصل رانندگی تابستانی در آمریکا، مصرف فصلی سوخت افزایش پیدا کرده و معمولا به روند مثبت در قیمت نفت خام، کمک می‌کند.

 

آغاز فصل رانندگی تابستانی در آمریکا هم از قیمت‌ها پشتیبانی می‌کند. پیش‌تر، سه منبع آگاه در اوپک‌پلاس گفته‌اند، کشورهای اوپک‌پلاس محدودیت عرضه ۲/۲ میلیون بشکه در روز را در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ ادامه خواهند داد.

 

تعطیلات روز یادبود در روز دوشنبه به منزله آغاز فصل اوج تقاضا برای سوخت در آمریکاست که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت در جهان به شمار می‌رود و با ادامه محدودیت عرضه از سوی تولیدکنندگان بزرگ، قیمت‌ها در مواجهه با رشد مصرف، پشتیبانی می‌شود.

 

دانیل‌هاینس، استراتژیست کالای ارشد در بانک ANZ در یادداشتی نوشت: داده‌های اولیه، آمار نسبتا بالای سفرهای تعطیلات آمریکا در روز یادبود را نشان می‌دهد که معمولا آغاز فصل رانندگی است آمار سفرهای هوایی هم بالا بوده است.طبق نظرسنجی رویترز، عربستان سعودی ممکن است قیمت فروش اکثر گریدهای نفتی خود به آسیا را در ژوئیه برای نخستین‌بار در پنج ماه گذشته کاهش دهد زیرا شاخص قیمت نفت خاورمیانه و حاشیه سود پالایشگاه‌های آسیایی، ضعیف شده است.همچنین تشدید جنگ در غزه و پیشروی تانک‌های رژیم صهیونیستی در رفح، بیم گسترش درگیری را برانگیخته و از قیمت نفت پشتیبانی کرده است.

 

سرمایه‌گذاران همچنین منتظر مشاهده آمار ذخایر نفت و بنزین آمریکا از سوی موسسه امریکن پترولیوم و اداره اطلاعات انرژی آمریکا هستند. این آمار به دلیل تعطیلات روز دوشنبه با یک روز تاخیر منتشر می‌شوند.

 

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده‌اند که ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته، حدود ۹/۱میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است.

 

سرمایه‌گذاران همچنین منتظر آمار تورم آمریکا در هفته جاری هستند که بر انتظارات در خصوص مسیر نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا تاثیر می‌گذارد.شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی آمریکا در آوریل، روز جمعه منتشر می‌شود. پیش‌بینی می‌شود این شاخص که معیار مورد نظر فدرال‌رزرو برای ارزیابی تورم است بر مبنای ماهانه ثابت بماند. انتظارات درباره زمان کاهش نرخ بهره، متغیر بوده و سیاستگذاران پولی آمریکا همچنان نگران مانده‌اند زیرا آمار، منعکس‌کننده تورم چسبنده است.

 

در حال حاضر همه نگاه‌ها دربازار نفت به نشست دوم ژوئن تولیدکنندگان اوپک‌پلاس، دوخته شده است و معامله‌گران و تحلیلگران انتظار دارند کاهش تولید داوطلبانه این گروه ادامه پیدا کرده و از قیمت‌ها، حمایت بیشتری به عمل آورد.بسیاری از تحلیلگران می‌گویند انتظار دارند قیمت نفت در روزهای آینده به دلیل تداوم محدودیت عرضه تولیدکنندگان اوپک‌پلاس چشم‌انداز رو به رشد تسهیل سیاست پولی آمریکا به سطوح بالاتری صعود کند.

ارسال نظر