کدخبر: 144

گزارش عملکرد ۲۳ پتروشیمی بورسی منتشر شد

"مارون" در تولید و فروش و درآمدزایی آقایی می کند

در شرایطی که گزارش عملکرد و دو جدول رده بندی تولید و درآمدزایی پتروشیمی ها در اردیبهشت ماه 1403 نشان می دهد پتروشیمی مارون به لطف برنامه ریزی ها و هدایت مدبرانه مدیر جوانش توانسته صدر هر دو جدول را به خود اختصاص دهد، اما مقایسه گزارش‌های ماهانه عملکرد پتروشیمی‌های بورسی بیانگر این موضوع است که اکثر آنها با کاهش حجم تولید روبرو بوده اند.

"مارون" در تولید و فروش و درآمدزایی آقایی می کند

به گزارش پترو رویداد، انتشار گزارش عملکرد 23 پتروشیمی بورسی در اردیبهشت‌ماه سال جاری نشان می دهد پتروشیمی مارون توانسته هم در تولید و هم فروش عملکرد بسیار خوبی از خود به جای بگذارد و حالا جوان ترین مدیر پتروشیمی ایران در صدر جدول بیشترین افزایش تولید و بیشترین درآمدها بنشیند. این در حالی است که همین گزارش از کاهش حجم تولید بسیاری از پتروشیمی ها حکایت دارد.

 

بررسی گزارش عملکرد ماهانه شرکت‌های پتروشیمی نشان می‌دهد که مجموع درآمد ۲۳ پتروشیمی‌ بورسی در اردیبهشت ۱۴۰۳ نسبت به ماه گذشته یعنی فروردین حدود ۶.۷ درصد افزایش داشته است. از طرفی مقایسه مجموع درآمد پتروشیمی‌های بورسی در اردیبهشت امسال با اردیبهشت سال گذشته خبر از افزایش بیش از ۱۷.۵ درصدی این رقم می‌دهد. در این میان سه پتروشیمی نوری، پارس و جم پردرآمدترین پتروشیمی‌های بورسی در اردیبهشت بودند.

علاوه بر این باید گفت ۱۶ پتروشیمی در این دوره موفق به افزایش درآمد حاصل از فروش خود نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۲ شده‌اند. ضمن اینکه پتروشیمی امیرکبیر گزارشی از فعالیت اردیبهشت‌ خود در سامانه کدال منتشر نکرده‌اند.

 

بیشترین افزایش درآمد پتروشیمی‌ها نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۲

جدول رده بندی ها نشان می دهد، پتروشیمی مارون در اردیبهشت ۱۴۰۳ توانست عملکرد خوبی در بخش فروش از خود نشان دهد. چرا که این پتروشیمی در اردیبهشت‌ماه موفق شد تناژ فروش خود را بالا ببرد و از طرفی نرخ فروش محصولات آن نیز در این ماه نسبت به اردیبهشت سال گذشته رشد خوبی را تجربه کردند و در نهایت این دو موضوع سبب شد تا درآمد مارون جهش چشم‌گیری را تجربه کند.

 

این پتروشیمی در اردیبهشت موفق شد درآمد ماهانه خود را با افزایش بیشتر از ۱۱۶ درصدی از هزار و ۵۱۶ میلیارد تومان در اردیبهشت ۱۴۰۲ به سه هزار و ۲۸۲ میلیارد تومان در اردیبهشت ۱۴۰۳ برساند. البته باید گفت رقم فروش مارون در این ماه نسبت به ماه گذشته یعنی فروردین حدود ۱۷ درصد کاهش داشته است.

 

جایگاه دوم بیشترین افزایش درآمد ماهانه در اردیبهشت ۱۴۰۳ نیز به پتروشیمی نوری تعلق می‌گیرد. به صورتی که مبلغ فروش اردیبهشت‌ماه این شرکت با افزایش ۵۲.۲ درصدی از هفت هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان در اردیبهشت ۱۴۰۲ به ۱۱ هزار و ۵۸۳ میلیارد تومان در اردیبهشت سال ۱۴۰۳ رسید.

0---2

مقایسه درآمد اردیبهشت ماه امسال پتروشیمی‌های بورسی با اردیبهشت سال گذشته

 

بیشترین کاهش درآمد در اردیبهشت ۱۴۰۳

با اینکه اکثر پتروشیمی‌ها در این ماه با کاهش تولید روبه‌رو شدند اما برخی از پتروشیمی‌ها مانند مارون، ارومیه و قائدبصیر در این ماه موفق شدند جهش چشم‌گیری را در حجم تولید خود به ارمغان بیاورند. مدت هاست که مارون با مدیر جوان و کار بلدش توانسته روزهای خوشی را تجربه کند.

طبق جدول درآمدزایی پتروشیمی‌ها سه پتروشیمی کرمانشاه، آبادان و تندگویان بیشترین کاهش درآمد را در اردیبهشت سال ۱۴۰۳ نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۲ تجربه کردند. در این میان وضعیت پتروشیمی کرمانشاه وخیم‌تر از سایر رقبا بوده است؛ به نحوی که درآمد پتروشیمی کرمانشاه در این ماه نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۲ بیشتر از ۵۰ درصد کاهش داشته و به رقم ۴۵۰ میلیارد تومان رسیده است. میزان کاهش درآمد سایر پتروشیمی‌ها نیز در جدول قابل مشاهده است.

 

بیشترین افزایش مقدار تولید در اردیبهشت ۱۴۰۳

بررسی گزارش فعالیت ماهانه شرکت‌های پتروشیمی نشان می‌دهد، پتروشیمی مارون در اردیبهشت ۱۴۰۳ عنوان بیشترین افزایش مقدار تولید را نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۲ از آن خود کرده است. به نحوی که تناژ تولید پتروشیمی مارون در اردیبهشت ۱۴۰۳ نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۲ بیشتر از ۴۶۵ درصد افزایش داشت و از ۴۲ هزار تن به ۲۳۸ هزار تن رسیده است.

پتروشیمی ارومیه نیز دیگر پتروشیمی بود که موفق شد افزایش قابل قبولی در تناژ تولید خود به عمل بیاورد. به صورتی که تناژ تولید این شرکت از هزار و ۹۲۰ تن در اردیبهشت ۱۴۰۲ با رشد ۴۱۹ درصدی به ۹ هزار و ۹۶۶ تن در اردیبهشت ۱۴۰۳ رسیده است.

سومین پتروشیمی که در اردیبهشت‌ماه عملکرد خوبی در بخش تولید از خود نشان داد، پتروشیمی قائدبصیر بود؛ به طوری که این شرکت در اردیبهشت ۱۴۰۳ موفق شد تناژ تولید خود را با افزایش ۳۳ درصدی از سه هزار تن در اردیبهشت ۱۴۰۲ به بیش از چهار هزار تن در اردیبهشت ۱۴۰۳ برساند.

همچنین پردیس، خارک و اصفهان نیز دیگر پتروشیمی‌هایی بودند که در این ماه عملکرد خوبی در تولید داشته‌‌ و این رقم را نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۲ افزایش داده‌اند.

1---2

 بیشترین افزایش مقدار تولید پتروشیمی ها نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۲ (تن)

  

بیشترین کاهش مقدار تولید در اردیبهشت ۱۴۰۳

همان‌طور که گفته شد اکثر پتروشیمی‌ها در اردیبهشت با کاهش تولید روبه‌رو بودند؛ به طوری که حجم تولید ۱۵ پتروشیمی در این ماه پایین آمده است. در این میان اما پتروشیمی‌های آبادان، کرمانشاه و تندگویان به ترتیب بیشترین کاهش تولید را نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۲ به ثبت رسانده‌اند.

همچنین زاگرس و فارابی نیز دیگر پتروشیمی‌هایی بودند که در اردیبهشت ۱۴۰۳ کاهش تولید داشتند.

1---0

 

ارسال نظر